המרכז לגנטיקה רפואית

דף הבית / עשייה מקצועית / המרכז לגנטיקה רפואית

גנטיקה רפואית כתעודת ביטוח

איך הגיע שוקי מדנס לגנטיקה רפואית?סבתא, אמא וילדה יושבות ביחד -המרכז לגנטיקה רפואית שוקי מדנס

דרכו של שוקי מדנס בעולם הביטוח התחילה במתן מענה לאנשי הקהילה הרפואית והמשיכה בביסוס ושכלול פתרונות הביטוח הבריאותי עבור אוכלוסיות רבות בישראל. מדנס סוכנות לביטוח חדרה כבר מזמן לשווקים רחבים הרבה יותר ומציעה ביטוחים מקיפים לקהלים מגוונים, אך בריאות, התפתחות הרפואה והנגשת המערכת הרפואית לכל נותרו מאז ומעולם בראש סדר העדיפויות של שוקי. זהו הבסיס לעניין הרב שהוא מוצא בתחום הגנטיקה הרפואית ולרצונו לתרום לצמיחתו.

גנטיקה רפואית היא תחום מתפתח בעולם הרפואה העוסק באבחון מוקדם וטיפול אפקטיבי על בסיס נטיות גנטיות. הוא כולל בתוכו תתי תחומים הנוגעים לייעוץ גנטי, ריפוי גני ורפואה אישית ועוסק בין היתר בפיתוח וניתוח אבחוני מעבדה מתקדמים וטיפול בהפרעות גנטיות. בין התחומים שהושפעו רבות מהתפתחות החקר הגנטי ניתן למנות מומים מולדים, מחלות תורשתיות, מוגבלות שכלית התפתחותית, אוטיזם, סרטן ואבחון עוברים בתקופת ההריון.

ככל שהטכנולוגיה משתפרת והמחקרים הגנטיים בעולם מתרבים, כך מתברר שלגנטיקה רפואית יש השלכות גם על מחלות נפוצות לא מעטות, בהן מחלות אנדוקריניות ונוירולוגיות, מחלות לב, כלי דם, עור, עיניים, ריאות, כליות ובעיות פסיכיאטריות. הגנטיקה הרפואית מאפשרת לרופאים/ות לצפות בעיות רפואיות אפשריות, לספק איבחונים מדוייקים ביותר ולפתח פתרונות טיפול מותאמים אישית. זהו תחום מרתק וחשוב אשר בדומה לעולם הביטוח מתבסס על היכולת לקרוא את השטח, לזהות פערים, סכנות או פגמים ולספק פתרונות שמגנים על הפרט בדרך הטובה ביותר.

GNA Medical – המרכז לגנטיקה רפואית

בשנת 2014, כדי לתרום באופן מהותי להתפתחותו של תחום חשוב זה יזם שוקי מדנס את הקמת GNA Medical. החברה הוקמה על בסיס שיתוף פעולה עם הפרופ' איתן פרידמן, מומחה עולמי בתחום האונקוגנטיקה ובעל ניסיון של למעלה משני עשורים במחקר, הוראה, טיפול וייעוץ אונקוגנטי.

זהו מרכז חדשני, יחיד מסוגו בעולם, המשלב מחקר, פיתוח וטיפול ומציע מכלול של שירותים מבוססי גנטיקה, ממידע בסיסי, דרך אבחון וייעוץ, וכלה בטיפול ותכנית מעקב מותאמים אישית. הצוות הרפואי מורכב ממומחי גנטיקה אשר שותפים לרצון לפתח את התחום, להנגיש אותו לכל מי שעשוי להזדקק לו ולהפיץ את הבשורה. על ידי שיתוף פעולה עם מעבדות וגופים רפואיים נוספים מלווה צוות המרכז את מטופליו לאורך כל הדרך ומספק מעטפת רפואית טיפולית ותומכת. ישנה אפילו בדיקה גנטית המגיעה עד לבית המטופל ומיועדת למי שאינו יכול להגיע אל המרכז בכוחות עצמו.

תחומי פעילות מרכזיים

ייעוץ וטיפול אונקוגנטי לחולי סרטן

הרפואה הגנטית הובילה חוקרים רבים למסקנה שלגידולים סרטניים יש מאפיינים גנטיים וביולוגיים ייחודיים. כך נוצרה למעשה גישה חדשנית לטיפול בחולי סרטן, והיא הגישה של רפואה מותאמת אישית; לפיה, יש לבחון את התגובה לטיפול בחולה סרטן בפרמטרים של המטופל עצמו בנוסף לאלה של המחלה. איך זה עובד? באמצעות בניית פרופילים גנטיים וביולוגיים של גידולים סרטניים. פרופילים אלה מאפשרים לרופאים לנתח את הרקע הגנטי למחלה, לאבחן את סיכון הממאירות, להבין את מאפייני המחלה כפי שהם מתבטאים בקרב המטופל ולהתאים לו את הטיפולים הממוקדים הרלוונטיים ביותר עבורו. גישה יחידנית זו אמורה לשפר את יעילות הטיפול, לצמצם את תופעות הלוואי, ולהביא למצב בו התפתחות הגידול נעצרת והסיכוי להישנות המחלה מצטמצמת באופן משמעותי.

אבחון גנטי לילדים ולמבוגרים

במרכז GNA Medical ניתן לקבל שירותי ייעוץ ואבחון מחלות, מומים מולדים ובעיות התפתחותיות על רקע גנטי אצל ילדים, כגון עיכוב התפתחותי, אוטיזם, מוגבלות שכלית ועוד. כמו כן מבוגרים יכולים לקבל מידע על מחלות תורשתיות שלא אובחנו בעבר ולהיבדק על מנת לצמצם את הסיכון לחלות במחלות לב ומחלות נוירולוגיות שניתן למנוע או לעכב בעזרת טיפול רפואי מותאם.

ייעוץ גנטי עבור הורים והורים שבדרך

גנטיקה רפואית מאפשרת לבצע בדיקות לאיתור מחלות תורשתיות עוד לפני ההריון או במהלכו. בין היתר ניתן לבצע במרכז GNA Medical ייעוץ ואבחון גנטי בנושאי בעיות פריון, הפלות חוזרות, מומים מולדים, בעיות התפתחותיות עם רקע גנטי ועוד.